Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

NOMINACIONS XIII PREMIS GAUDÍ

Avui, dijous 28 de gener del 2021, l'Acadèmia del Cinema Català ha fet públic els noms dels nominats dels XIII Premis Gaudí.

Ja sabem qui són els nominats dels XIII Premis Gaudí, en l’acte de Lectura de Nominats organitzat per l’Acadèmia del Cinema Català a l’auditori de la Pedrera, a Barcelona. L’actriu Aina Clotet i l’actor Sergi López han fet públiques les nominacions en les 21 categories que aquest any premiarà l’Acadèmia del Cinema Català. La pel·lícula amb més nominacions ha estat “La Vampira del Raval”, amb 14 nominacions, seguida per “Las niñas” amb 13 nominacions, “Sentimental” amb 8 nominacions i “No mataràs” amb 6 nominacions.

Els guanyadors de les 21 categories dels premis del cinema català es coneixeran a la gala que se celebrarà a l’Auditori del Fòrum, a Barcelona, el diumenge 21 de març.

Les produccions de PROA seleccionades han estat:

 

Millor pel·lícula

La vampira de Barcelona, dirigida per Lluís Danés (Brutal Media i Filmax)

L’ofrena, dirigida per Ventura Durall (Nanouk Films, Fasten Films i Suica Films)

 

Millor pel·lícula en llengua no catalana 

Adú, dirigida per Salvador Calvo (Ikiru Films)

La boda de Rosa, dirigida Icíar Bollaín (Setembro Cine)

Las niñas, dirigida per Pilar Palomero (Inicia Films)

 

Millor direcció

Icíar Bollaín, per La boda de Rosa (Setembro Cine)

Lluís Danés, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Pilar Palomero, per Las niñas (Inicia Films)

 

Millor guió

Icíar Bollaín i Alicia Luna, per La boda de Rosa (Setembro Cine)

Pilar Palomero, per Las niñas (Inicia Films)

 

Millor protagonista femenina

Andrea Fandos, per Las niñas (Inicia Films)

Anna Alarcón, per L’ofrena (Nanouk Films, Fasten Films i Suica Films)

Candela Peña, per La boda de Rosa (Setembro Cine)

Nora Navas, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

 

Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl, per L’ofrena (Nanouk Films, Fasten Films i Suica Films)

David Verdaguer, per Uno para todos (A Contracorriente Films, Fasten Films i Inicia Films)

Mario Casas, per No mataràs  (Filmax)

 

Millor actriu secundària

Bruna Cusí, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Natalia de Molina, per Las niñas (Inicia Films)

Núria Prims, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Verónica Echegui, per L’ofrena (Nanouk Films, Fasten Films i Suica Films)

 

Millor actor secundari

Francesc Orella, per La vampira de Barcelona (Nanouk Films, Fasten Films i Suica Films)

Ernesto Alterio, per Te quiero, imbécil (Minoria Absoluta, Brutal Media i Lastor Media)

 

Millor pel·lícula documental

The mystery of the Pink Flamingo, dirigida per Javier Polo (Japonica Films)

 

Millor pel·lícula per a televisió

Èxode, dirigida per Román Parrado (Set Màgic Audiovisual)

El crèdit, dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg (Focus Audiovisual)

La fossa, dirigida per Agustí Vila (Bausan Films)

La mort de Guillem, dirigida per Carlos Marques Marcet (Lastor Media, SomBatabat Produccions i Suica Films)

 

Millor fotografia

Bet Rourich, per Uno para todos (A Contracorriente Films, Fasten Films i Inicia Films)

Daniela Cajías, per Las niñas (Inicia Films)

Josep M. Civit, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

 

Millor música original

Alfred Tapscott, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Carlos Naya, per Las niñas (Inicia Films)

Niño de Elche, per Niños somos todos (Nanouk Films)

Roque Baños, per Adú (Ikiru Films)

 

Millor muntatge

Sofi Escudé, per Las niñas (Inicia Films)

 

Millor direcció artística

Balter Gallart, per No mataràs (Filmax)

Lluís Danés, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Monica Bernuy, per Las niñas (Inicia Films)

 

Millor vestuari

Arantxa Ezquerro, per Las niñas  (Inicia Films)

Mercè Paloma, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Patricia Monné, per Adú (Ikiru Films)

 

Millor maquillatge i perruqueria

Amparo Sánchez, per La boda de Rosa (Setembro Cine)

Carmen Arbues, per Las niñas (Inicia Films)

Laura Pérez i Xavi Valverde, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Patricia Reyes, per No mataràs (Filmax)

 

Millors efectes visuals

Esther Ballesteros i Luis Tinoco, per No mataràs (Filmax)

Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Lluís Rivera i Alex Villagrasa, per Hogar (Nostromo Pictures)

Raúl Romanillos i Míriam Piquer, per Adú (Ikiru Films)

 

Millor so

Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per Las niñas (Inicia Films)

Daniela Fermín, Quique López i Carlos Jiménez, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina Praderas, per No mataràs (Filmax)

 

Millor direcció de producció

David Masllorens i Silva, per La vampira de Barcelona (Brutal Media i Filmax)

Ester Velasco, per No mataràs (Filmax)

Luis Fernández i Ana Parra, per Adú (Ikiru Films)

Uriel Wisnia, per Las niñas (Inicia Films)

 

Millor curtmetratge

Forastera, dirigit per Lucía Aleñar Iglesias (Distinto Films i La Periférica)

Vera, dirigit per Laura Rubirola Sala (Malmo Pictures)

Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Proa-logo

som agent estratègic

Posicionem el sector audiovisual

Coneix PROA

Més informació

últimes notícies

MÉS NOTÍCIES SOBRE PROA

S'han carregat totes les notícies
No hi ha més notícies

Uneix-te a PROA

Avantatges i accés a l'àrea de socis amb informació i documentació exclusiva sobre convocatòries, ajudes i legislació del sector audiovisual

Descobreix PROA

Més informació

ÚLTIMES NOTÍCIES

S'han carregat totes les notícies
No hi ha més notícies

per què formar part de proa

Si la teva productora es fa sòcia de PROA, podràs gaudir del servei de premsa, assessorament dels teus projectes, participar a les trobades per a socis i accedir a l'àrea privada per consultar documents interns, propostes, avisos i convocatòries entre d'altres.